Vpliv zgodnje upokojitve na duševno zdravje

Upokojitev je velika prelomnica, ki ima lahko pomembne posledice na posameznikovo življenje. Misel na bližajočo se upokojitev nekateri povezujejo z upočasnitvijo dnevnega ritma, sprostitvijo in uživanjem v stvareh, ki jih izpolnjujejo. Drugim pa upokojitev pomeni prekinitev ustaljenega urnika, denarno negotovost ter omejen dostop do ustreznih zdravstvenih storitev - vse to lahko povzroči veliko stisko in negotovost.

V nedavni študiji so raziskovalci Univerze Yale preučevali vpliv upokojitve na duševno zdravje kitajskih delavk, pri čemer so upoštevali kitajsko politiko upokojitvene starosti in nacionalne podatke o duševnem zdravju. Moških, zaradi višje upokojitvene starosti, študija ni zajela. Raziskava se je osredinila na razlike med proizvodnimi delavkami v tovarnah, tako imenovanimi modrimi ovratniki, ter pisarniškimi delavkami, tako imenovanimi belimi ovratniki.

Ugotovili so, da je upokojitev bolj negativno vplivala na delavke v proizvodnji kot na njihove pisarniške kolegice, in to kljub temu, da je upokojitvena starost na Kitajskem za tovarniške delavke 50 let, za pisarniške pa 55 let. Ugotovili so, da je po upokojitvi prvih prišlo do opaznega povečanja obiskov na oddelku za nujno medicinsko pomoč ter sprejemov v bolnišnico zaradi različnih težav v duševnem zdravju, kot so tesnoba, depresija in druge s stresom povezane motnje razpoloženja, medtem ko po upokojitvi zaposlenih v pisarnah teh težav niso opazili.

Razlogi za to še niso popolnoma jasni in zahtevajo nadaljnje raziskave. Deloma se odgovor skriva v nižjih dohodkih in omejenih virih, ki jih imajo za prilagajanje večjim življenjskim spremembam na voljo fizične delavke v primerjavi s pisarniškimi.

Raziskovalci predlagajo, da bi zgodnje odkrivanje ranljivih delavk ter programi preprečevanja in psihološka podpora olajšali njihov prehod v upokojitev. Študija poudarja potrebo po bolj prilagodljivih upokojitvenih načrtih in širši politični razpravi, ki bi obravnavala posledice upokojitve na duševno zdravje, še posebej v okviru starajočega se prebivalstva. Čeprav je študija pod drobnogled vzela Kitajsko, lahko njene ugotovitve prenesemo tudi na države, ki se soočajo s podobnimi prebivalstvenimi in gospodarskimi izzivi, povezanimi s staranjem prebivalstva.

 

Vira:

Early retirement impacts mental health of blue-collar women more than white-collar peers, dostopno na: www.sciencedaily.com/releases/2024/03/240305133156.htm

Tianyu Wang, Ruochen Sun, Jody L. Sindelar, Xi Chen. Occupational differences in the effects of retirement on hospitalizations for mental illness among female workers: Evidence from administrative data in China. Economics & Human Biology, 2024; 53: 101367, DOI: 10.1016/j.ehb.2024.101367

<< Nazaj na zanimivosti o duševnih motnjah