Empatija označuje zmožnost zavedanja in razumevanja notranjega stanja drugega. Empatija nam omogoča, da imamo posluh za to, kako se drugi počuti ali o čem razmišlja. Hkrati nam omogoča, da razumemo njegove namene, predvidevamo njegovo vedenje in izkusimo čustva, ki so jih sprožila njegova čustva. Pomaga nam komunicirati, nas prepričuje v to, da pomagamo drugemu in nas ustavlja pred tem, da bi mu škodovali. Pri vsem tem je pomembno poudariti, da empatija ne pomeni zmožnosti poistovetenja z drugo osebo, ampak zmožnost razumevanja oz. vživljanja v občutja ter misli druge osebe.
Podoben pojem kot empatija je simpatija. Simpatija je zmožnost videnja sebe v drugih, ki nam pomaga razumeti druge kot čuteča bitja, kot smo mi; torej opazovalec čuti podobne afekte ali čustva kot opazovani. Pomembna razlika je v tem, da se pri empatiji z osebo ne poistovetimo oz. njenih občutkov ne čutimo v sebi, jih pa razumemo.
Empatija je biološka prilagoditev sodelovanja med ljudmi v določeni družbeni oz. kulturni skupnosti in je bistvenega pomena za preživetje vrste, saj spodbuja moralno presojanje, idejo o pravičnosti in življenje v socioekonomskem kontekstu. Vse to pa pripomore k tesneje povezani skupnosti, spodbuja delovanje skupnosti in zagotavlja pripadnost skupnosti. Dobri empati imajo določene lastnosti: sposobnost za domišljijsko igro, pretvarjanje in humor; zavedanje vtisa, ki ga naredijo na druge; zmožnost ocenjevanja motivov drugih; zmožnost uvida v motive in vedenje drugih in dobro socialno zaznavanje. Številne študije kažejo tudi, da so empatični ljudje psihološko zdravi, niso anksiozni in zaverovani sami vase.
Viri:
Baron-Cohen, S. in Wheelwright, S. (2004). The Empathy Quotient: An Investigation of Adults with Asperger Syndrome or High Functioning Autism, and Normal Sex Differences. Journal of Autism and Developmental Disorders, 34(2), 163-175.
Cordes, C, in Schubert, C. (2007). Toward a naturalistic foundation of the social contract. Constitutional Political Economy, 18(1), 35-62.
Johnson, J., Cheek, J. M. in Smither, R. K. (1983). The structure of empathy. Journal of Personality and Social Psychology, 45(6), 1299-1312.
Lamovec, T. (1988). Priročnik za psihologijo motivacije in emocij. Ljubljana: Filozofska fakulteta, Oddelek za psihologijo.
Simonič, B. (2014). Psihoterapija kot možnost razvoja empatije v odraslost. Andragoška Spoznanja, 20(4), 63-76.