Nova študija osvetljuje negativne posledice prehranske negotovosti za duševno zdravje otrok in mladostnikov

Nova študija, objavljena v reviji The Canadian Journal of Psychiatry, osvetljuje resno, a znano težavo: otroci v gospodinjstvih, kjer je preskrba s hrano negotova, pogosteje dobijo diagnoze anksioznosti in drugih motenj razpoloženja, razvojnih zaostankov in samomorilne ogroženosti. Študija je proučevala, kako nezadosten ali negotov dostop do hrane vpliva na duševno zdravje skoraj 50.000 otrok v Kanadi. Njene ugotovitve so zgovorne: otroci, ki živijo v gospodinjstvih z negotovo preskrbo s hrano, bodo z večjo verjetnostjo poročali o slabem duševnem zdravju, pogosteje dobili psihiatrično diagnozo in uporabljali psihoaktivne snovi, kot je konoplja. Negotova preskrba s hrano je bila povezana s skoraj vsemi težavami v duševnem zdravju, z izjemo rednega uživanja alkohola, tudi potem ko so v analizo vključili nadzorne spremenljivke, kot je na primer dohodek. Tak zaključek je v skladu z ugotovitvami drugih študij, ki so prav tako našle povezave med negotovo preskrbo s hrano in težavami v duševnem zdravju otrok in mladostnikov.

Obravnava lakote kot verjetnega dejavnika tveganja za duševne težave in manj kot posledice neuspeha javnozdravstvenega sistema prenese breme duševnih težav z družbenih in političnih resničnosti in sistemov zlasti na posameznike. Ugotovitve študije so zato lahko dokaz, da se je treba premakniti od zgolj diagnosticiranja duševnih težav in začeti obravnavati družbenogospodarske okoliščine, v katerih živijo otroci in mladostniki, ki so takšnim težavam bolj verjetno izpostavljeni.

Četudi ne omogoča sklepanja o vzročnih povezavah med posameznimi spremenljivkami in duševne motnje niso bile opredeljene s temeljitimi diagnostičnimi pripomočki, ta obsežna študija ponuja podatke o tem, kako so težave v duševnem zdravju povezane z negotovostjo pri preskrbi s hrano. Gre za izziv na področju javnega zdravja, ki ga je treba reševati sistemsko. Morda bi veljalo proučiti zlasti součinkovanje bioloških, duševnih, družbenih in okoljskih dejavnikov, ki vplivajo na duševno zdravje otrok in mladostnikov.

 

Vir: Sharifi V, Dimitropoulos G, Williams JVA, et al. Food Insecurity is Associated with Poor Mental Health in Canadian Children and Adolescents. The Canadian Journal of Psychiatry. 2024; 69 (4): 296-298. doi:10.1177/07067437231225938

<< Nazaj na zanimivosti o duševnih motnjah