Povezava med sladkorno boleznijo in anksioznostjo lahko vodi v začaran krog, kjer poslabšanje enega stanja povzroči poslabšanje drugega

Povezava med sladkorno boleznijo in anksioznostjo je pogosta, zapletena in večplastna. Sladkorna bolezen tipa 2, ki jo zaznamuje stalen visok krvni sladkor, povečuje tveganje za razvoj anksioznosti zaradi stresnega obvladovanja bolezni in možnih zapletov. Prav tako lahko anksioznost slabo vpliva na samonadzor sladkorne bolezni, saj lahko ljudje s povečano tesnobo zanemarijo pomembne vidike zdravljenja, kot so redno jemanje zdravil, spremljanje krvnega sladkorja in zdrava prehrana.

Anksioznost vpliva tudi na hormonsko ravnovesje v telesu, kar lahko dodatno poveča raven sladkorja v krvi. Stresni hormoni, kot je kortizol, lahko povzročijo povečanje krvnega sladkorja, kar pomeni, da ljudje z anksioznostjo in sladkorno boleznijo lahko težje nadzorujejo svoje stanje. Ta medsebojni vpliv lahko vodi v začaran krog, kjer poslabšanje enega stanja povzroči poslabšanja drugega, kar zahteva celosten pristop k zdravljenju obeh težav.

Razumevanje te povezave je ključnega pomena za učinkovito obvladovanje tako sladkorne bolezni kot anksioznosti, zato je priporočljivo, da pri zdravljenju sodelujejo strokovnjaki za telesno in duševno zdravje, ki oblikujejo posamezniku prilagojene načrte zdravljenja in upoštevajo vplive obeh stanj.

 

Vir: Chaturvedi SK, Manche Gowda S, Ahmed HU, et al. More anxious than depressed: prevalence and correlates in a 15-nation study of anxiety disorders in people with type 2 diabetes mellitus. General Psychiatry 2019; 32: e100076. Dostopno na: https://www.researchgate.net/publication/335098406_More_anxious_than_depressed_Prevalence_and_correlates_in_a_15-nation_study_of_anxiety_disorders_in_people_with_type_2_diabetes_mellitus

<< Nazaj na zanimivosti o anksioznosti