Kaj je priporočljivo storiti?
Izobražujte se o vseh oblikah in kontinuumu izraženosti antisocialne osebnostne motnje ter kako jih dovolj zgodaj prepoznati.
Osebe z izkušnjo antisocialne osebnostne motnje ne morete spremeniti, rešite sebe!
Poslušajte svojo intuicijo, telesne občutke, čustva – če so neugodni, se čim prej umaknite.
Bodite pozorni na človeka, ki je pretirano prijazen, šarmanten, zapeljiv. Če imate težnjo po pretirani hvali te osebe, je to lahko alarm, da imate opravka z nadvse izkoriščevalsko osebnostjo.
Nastopite s hladnimi, nedostopnimi odzivi, poskusite dati občutek, da nimate vesti, da se ne bojite. Pri osebah z antisocialno osebnostno motnjo velja ravno nasprotno kot pri drugih odnosih. Bodite takšni kot ona (seveda samo v odnosu z njimi).
Ko prepoznate, da ste v odnosu z osebo z antisocialno osebnostno motnjo, se prenehajte slepiti in sprejmite dejstvo, s kom imate opravka. Prepoznajte razliko med pohvalo (po njej se počutimo dobro) in laskanjem (občutek, da je nekaj pretirano). Ohranite občutek, da se z vami manipulira. Usmerite se na dejanja, ne na besede.
Postavite jasne in trdne meje sebi na vseh področjih, zaščitite se, kolikor se da.
Poiščite strokovno pomoč zase.
Zaščitite svoje dobro ime.
Odnos zapustite čim prej!
Kaj se absolutno odsvetuje?
Če je možno, se sploh ne zapletajte z osebo, ki nakazuje psihopatske poteze. Ko ugotovite, da ste v odnosu z osebo z izkušnjo antisocialne osebnostne motnje, čim prej naredite načrt zapuščanja oz. pobega oz. umika.
V odnosu z osebo z antisocialno osebnostno motnjo ne izkazujte ljubezni, topline, ranljivosti, mehkobe, empatije, kajti to je zanjo znak, da ste zreli za manipulacijo in izkoriščanje.
Ne zaupajte ji svojih ranljivih vsebin in skrivnosti svojih bližnjih.
Ne opravičujte odkritih in predvsem subtilnih oblik njenega nasilja in zlorab. Ni opravičila! V kolikor se »napaka« pojavi tretjič, gre za vzorec toksičnega vedenja.
Ne nasedajte ponovnim poskusom skupnega življenja in izoliranja od svoje socialne mreže.