Pri osebah z izkušnjo narcistične osebnostne motnje boste opazili potrebo po občudovanju, pretirano osredotočenost nase, manko zanimanja za druge in manko empatije, preokupiranost s tekmovanjem, močjo, prestižem, polne so zavisti, občutek imajo da so upravičene do zadovoljevanja svojih potreb s strani drugih, ogromno jim pomeni družbeni položaj in status, rade ustvarjajo vtis. Prepričane so, da so najboljše, najpametnejše, upravičene do posebne obravnave. Drugi jim niso pomembni, uporabljajo jih kot »narcistično hrano« (zahtevajo pohvalo, oboževanje, pozornost) in če te ne dobijo, postanejo izredno maščevalne.
Poznamo odkrito in prikrito obliko narcistične osebnostne motnje. Pri odkriti obliki gre za izražanje večvrednosti v namen prikritja občutka manjvrednosti – primer lahko so bahavi bogataši. Pri prikriti obliki pa gre za izražanje manjvrednosti v namen prikritja občutka večvrednosti – primer so lahko borci za pravice ljudi in živali.
Osebnosti kot je narcistična so zelo predvidljive, ko enkrat prepoznamo t. i. opozorilne znake, ki jih »oddajajo«. Funkcionirajo vedno znova na isti način v različnih situacijah in z različnimi ljudmi. Gre za t. i. visoko konfliktno osebnost. Razreševanje oz. zmanjševanje konfliktov jim ni v interesu, čeprav bodo navzven delovale ali celo dejale, da ravno to počnejo. S svojim vzorcem vedenja namreč povečujejo konflikte v medosebnih odnosih. To včasih vključuje nenadno močno eskalacijo konfliktov (sem sodi kričanje, fizično nasilje, pobeg itd.) Včasih pa konflikt izvabljajo prikrito preko daljšega časovnega obdobja (meseci, leta), kamor potegnejo še mnogo drugih oseb. Problem, ki se zdi vzrok konflikta, navadno ni dejanski vzrok, pač pa je to njihov visoko konflikten vzorec vedenja. Primarne karakteristike tega vzorca so: mišljenje po principu vse ali nič (ne sklepajo kompromisov, niso fleksibilne, vidijo samo svoj pogled na situacijo), zelo močne in neobvladljive emocije (nepričakovano se pojavi močan strah, jeza, žalost, nespoštovanje – te emocije lahko tudi dobro prikrivajo dlje časa in navzven delujejo zelo racionalne), ekstremna vedenja ali grožnje (porivanje, udarci, širjenje neresnic in laži, težnja po obsesivnih kontaktih, nadzor, načrtno izogibanje kontaktu, verbalno nasilje, skrivanje osebnih predmetov, drugemu ne pustijo do besede, izražanja, subtilna emocionalna manipulacija – z vsem tem pri drugih ljudeh izzovejo jezo, strah, distres, zmedo), preokupacija s prelaganjem krivde na druge (za vse so krivi drugi).
S svojim nastopom na raznolike načine ljudje z narcistično osebnostno motnjo sporočajo: »Jaz sem superioren, ti si ničla.« Menijo, da so boljši kot vsi drugi in to skušajo ves čas dokazovati, tudi na škodo sočloveka. Sprva so lahko najbolj šarmantni, očarljivi, vse dokler se ne znajdete v podrejenem, ponižanem položaju. Doživljate lahko sabotažo, vas krivijo za svoje napake, samo da si priborijo svoj prestiž in vso možno pozornost. Ko poslušate osebo z narcistično osebnostno motnjo, boste slišali aroganco, manko empatije, prezir do drugih. Ljudje z narcistično osebnostno motnjo uporabljajo besednjak, ki druge omalovažuje, ponižuje ali žali, sočlovek je v njihovih očeh ali zmagovalec ali poraženec. Prepričani so, da jim pripada posebna obravnava in pravila za njih ne veljajo. Osebe z narcistično osebnostno motnjo ne zmorejo avtentičnega odnosa, odnos izkoristijo zgolj za svoje potrebe.
Konkretni primeri iz vsakdanjega življenja:
- Ob konstruktivni, dobronamerni kritiki se odzovejo z besedami: »Nisi vreden, da živiš!«
- Namerno skušajo uničevati življenje tistih, ki o njih povedo resnico.
- Nekomu predlagajo, da bi postala par, takoj po prvem zmenku z njim.
- Ko jih nekdo prosi za uslugo v zameno, reagirajo s krutim komentarjem in prekinejo odnos.
Oseba z manj izraženo izkušnjo narcistične osebnostne motnje vam verjetno ne bo hotela uničiti življenja, bo pa recimo zelo težavna, saj se bo ves čas vse vrtelo okoli nje in bo verjetno precej arogantna. Oseba z močno izraženo izkušnjo narcistične osebnostne motnje pa vas uniči. Verjetno pa je, da se ne bo zavedala resnične škode, ki jo žrtvi povzroča.
Govorimo o pojavu narcistične zlorabe.
Narcistična zloraba je oblika čustvene zlorabe, ki je pogosto zelo subtilna in ima dolgotrajne posledice za osebo, ki jo doživlja. Gre za zelo toksičen odnos. Kako se žrtev takšne zlorabe počuti, se razlikuje od posameznika do posameznika. V splošnem pa velja, da narcistična zloraba človeku pusti kronično čustveno bolečino, čustvene rane, zmedo, distres, depresijo, nizko samospoštovanje, osamljenost, izolacijo, finančno izgubo, nezaupanje vase ter svet in globoko zamero tako sebi kot povzročitelju. Oseba se v svojem življenju izgubi, porušijo se njene sanje, lahko izgubi svoje prijatelje. Oseba si lahko zelo zameri, ker manipulacij in izkoriščanja ni opazila prej. Ker oseba z narcistično osebnostno motnjo žrtev zasuje z ljubeznijo in jo nato popolnoma razvrednoti, kar navadno počne več mesecev ali let, postane žrtve popolnoma čustveno nestabilna.
Škoda, ki jo zloraba povzroči žrtvi, lahko traja leta in leta, lahko je tudi doživljenjska. Vsekakor oseba lahko svoje življenje dobi nazaj, vendar je za to potrebnih kar nekaj življenjskih sprememb, vključno s prekinitvijo kontakta z osebo, ki jo je dolgotrajno zlorabljala. Prav tako se močno svetuje psihoterapevtska obravnava.
Žrtve narcistične zlorabe so zelo pogosto ljudje z nižjim samospoštovanjem in samopodobo, tisti, ki so jih učili, da morajo vedno in povsem ustrezati drugim, da morajo biti »pridni«, ubogljivi, oz. ki ne znajo reči ne. Osebe, ki se (nezavedno) zapletejo v toksičnost narcistične zlorabe, se zapletejo v nekakšno soodvisnost. Znajdejo pa se v odnosu, kjer samo dajejo, ničesar pa ne dobivajo nazaj. Osebe z narcistično osebnostno motnjo potrebujejo nekoga, ki jim daje pozornost, ljubezen, brezpogojno spoštovanje, saj so bile za to prej v življenju prikrajšane. Človek z narcistično osebnostno motnjo je seveda na začetku odnosa očarljiv, šarmanten, žrtvi piha na dušo, enostavno je super, tako da se marsikdo hitro ujame na to »vabo«. Zlasti tisti, ki jim je občutek, da so ljubljeni, izredno pomemben in potreben. Ko človek z narcistično osebnostno motnjo drugo osebo očara, ga ta začne še bolj spoštovati, občudovati in se mu podredi. Tako se obe strani vrtita v začaranem krogu, s tem, da ena stran bolj trpi, ker se ne zna zaščititi. Žrtve doživljajo manipulacije, zavračanje, posmeh, dvojna merila, deležne so veliko čustvenih zlorab, tudi fizičnih in spolnih. Prisotni so močni in zakoreninjeni boleči občutki, da niso v redu, da niso vredne, da so nemočne, nesposobne slediti svojim ciljem. Pojavi se dvom, kaj je sploh še normalno.