Kaj je priporočljivo storiti?
Bodite pozorni in čim prej prepoznajte značilne vzorce narcističnega vedenja.
Pomembno je, da smo pozorni na besede osebe z izkušnjo narcistične osebnostne motnje, odzive ter ob tem spremljamo svoje emocionalne odzive, kako se počutimo, kakšne občutke nam zbuja. Navadno so ti občutki zelo nelagodni, pojavi se strah, negotovost, dvom vase, zmeda, nemoč, skratka, da nekaj ni v redu.
Pomembno je torej kritično oceniti in prepoznati besede osebe z narcistično osebnostno motnjo, ki nakazujejo na grožnjo. Opazujte svoje intenzivne občutke ob njenih intenzivnih reakcijah, preverite zgodovino njenih vedenjskih in drugih vzorcev. To vam marsikaj pove o osebi – da je toksična in da nima samo slabega dneva oz. ni samo nekompatibilna z vami.
Pomembno pa je tudi razlikovati med ljudmi z narcistično osebnostno motnjo in tistimi, ki imajo zgolj nekatere narcistične lastnosti. Oseba z narcistično osebnostno motnjo ni zmožna spremeniti svojega vedenja, s katerim pogosto škoduje drugim ljudem v svoji okolici. To je patološki narcisizem. Pri ljudeh, ki imajo zgolj nekatere narcistične lastnosti – med katerimi so tudi zelo uspešni znani politiki, podjetniki, umetniki, zdravniki, odvetniki itd. – pa gre za zdrav narcisizem, ki tem ljudem pomaga verjeti vase, tudi ko se znajdejo pred različnimi ovirami, ter uspeti v tem, kar delajo.
Poiščite strokovno pomoč zase!
Umaknite se iz izredno toksičnih in nevarnih odnosov.
Kaj storiti, če sem žrtev narcistične zlorabe?
O tem si lahko preberete tukaj: https://www.omra.si/o-motnjah/osebnostne-motnje/zanimivosti-o-osebnostnih-motnjah/soocenje-z-narcisom-priporocila-za-bliznje/
Kaj se absolutno odsvetuje?
Velika napaka, ki jo delajo bližnji, ko ugotovijo, da imajo opravka z osebo z izkušnjo narcistične osebnostne motnje, je, da jo začnejo kritizirati oz. omenjati, da ima osebnostno motnjo, pa čeprav je to še kako očitno. Tega nikakor ni priporočljivo delati. Zaradi kritike bo oseba z narcistično osebnostno motnjo še bolj napadla, žrtev bo postala še večja žrtev. Priporočljivo je biti manj direkten, pameten in strateški.
Prav tako nikakor ni priporočljivo, v kolikor se pojavi potreba po soočanju osebe z narcistično osebnostno motnjo z žrtvijo, v ta del vključevati druge osebe iz žrtvinega življenja, zlasti njene najbližje. S tem se namreč tvega, da se bo oseba z narcistično osebnostno motnjo lotila tudi teh in bodo tudi ti ranjeni. Ali pa jih bo zmanipulirala proti žrtvi. Če že, si je v določenih primerih dobro najeti odvetnika.
Taktika, ki jo osebe z narcistično osebnostno motnjo pogosto uporabljajo je, da vzbudijo občutek zmede, negotovosti pri svojih žrtvah. Manj, ko je žrtev uglašena s svojimi občutki, težje se odziva in odloča v ključnih intenzivnih trenutkih manipulativnega plesa. Oseba z narcistično osebnostno motnjo prav to zazna in žrtvine občutke razvrednoti z izjavami, kot so »Pretiravaš!« ali »Ne delaj takšne drame!«. Žrtev tako pogosto podleže lažnim občutkom o sebi, katere ji taktično zbudi oseba z narcistično osebnostno motnjo. Zato je ključno, da takšna oseba ostane čim bolj stabilna, da je ne preplavijo njena lastna čustva, kar se tudi pogosto dogaja.
Prav tako ljudje pogosto naivno stopajo v različne odnose z osebo z narcistično osebnostno motnjo v veri, da se bo ta osebnostno spremenila ali da ji bodo v odnosu z njimi lahko pomagali, da bo postala boljša. To se ne bo zgodilo.
Odnos z osebo z izkušnjo narcistične osebnostne motnje na delovnem mestu
O tem si lahko preberete tukaj: https://www.omra.si/media/2171/plakat-11-korakov-narcisticni-vodja.pdf