Občutek, s katerim živijo osebe z izkušnjo obsesivno-kompulzivne osebnostne motnje, je: »Jaz sem odgovoren, če gre kaj narobe.« Pogled, ki ga imajo na svet, je: »Življenje je nepredvidljivo in zahteva preveč. Zatorej, imej kontrolo nad njim, bodi pošten in pravičen in ne naredi napake.«
Oseba z obsesivno-kompulzivno osebnostno motnjo je prepričana, da so pravila varna, kar ni po pravilih in je napaka, pa je nevarno. Zato pretirano nadzoruje lastno vedenje in vedenje drugih ter situacije, da ne bi prišlo do napak.
Ta osebnostna motnja se imenuje obsesivno-kompulzivna, ker so misli o tem, da so pravila varna, pravzaprav obsesije, dejanja, povezana z njimi, pa kompulzije. Gre za vsiljive, ponavljajoče se in vztrajne neželene misli, ob katerih je osebi tesnobno. Pretirano nadzorovanje sebe in drugih pa izhaja iz kompulzij oz. dejanj, s katerimi oseba to tesnobo blaži. Osebnostna motnja se imenuje tudi anankastična, ker gre za anankastičnost ali prisilnost: beseda izvira iz grške besede ananke, ki pomeni prisila. Prisilne so misli o varnosti pravil, ki prisiljujejo k pretiranemu nadzorovanju.