Svojci, prijatelji in sodelavci so lahko osebi pri zdravljenju anksioznosti v veliko pomoč in podporo. Zelo koristno je, da se tudi oni poučijo o značilnostih aksioznih motenj. Namreč, velikokrat ne zadošča, da se zdravi le posameznika, ampak se je treba usmeriti tudi na interakcije med člani npr. družine, delovnega kolektiva. Vsaka bolezen se namreč razvija dlje časa znotraj določenega okolja, ki zato nanjo tudi vpliva. Zato je zaželeno, da pri zdravljenju, ki praviloma usmerja posameznika v spremembe, sodeluje celoten sistem. V nasprotnem primeru lahko sistem – družina, sodelavci, prijatelji zavirajo proces zdravljenja, namesto da bi ga spodbujali. Izkušnje kažejo, da se ob vsaki spremembi sproži upor, ki je sicer pomemben del procesa spreminjanja, vendar pa lahko spremembo tudi onemogoči.
Praviloma so osebe z anksiozno motnjo slabo razumljene s strani svojih bližnjih. Nerazumevanje je pravzaprav pričakovano in je posledica neznanja, pomanjkanja izkušenj in tudi stigme. Tudi pri svojcih, ki so zelo motivirani, da bi osebi pomagali pri premagovanju anksiozne motnje, se lahko izkaže, da slabo poznajo odzivanje oseb z anksioznostjo. Od njih lahko namreč zahtevajo preveč in prehitro glede njihove trenutne zmožnosti. S tem seveda dosežejo ravno nasprotno. Preveč in prehitro zahteva od osebe z anksioznostjo pogosto tudi delovno okolje, še posebej, če ni seznanjeno z delavčevo težavo. Zaradi strahu pred izgubo službe ali položaja ljudje pogosto raje molčijo hkrati pa ne upajo na bolniški stalež, četudi bi ta v določenem obdobju morda bil potreben. Včasih pa je ravno obratno. Domači se vedejo preveč zaščitniško, službeno okolje pa osebo odklanja in jo sili v službo. Res je tudi, da hitro in učinkovito zdravljenje tudi morebitnih novih epizod lahko poteka tako dobro, da oseba niti ne potrebuje biti v staležu, niti ne potrebuje bistveno zmanjšati svoje učinkovitosti.
Z vključevanjem svojcev v delavnice, v skupine za samopomoč, z izobraževanjem in osveščanjem laične javnosti ter delovnih okolij pa lahko veliko doprinesemo k razumevanju oseb z anksiozno motnjo.