Premagovanje in zdravljenje anksioznih motenj

Pogosto se ljudje z anksioznimi motnjami najprej sami ukvarjajo s svojimi težavami, kar pa jim največkrat ne prinese želene rešitve. Včasih si poiščejo podobno ali še bolj anksiozno osebo, da bi jim pomagala, a tudi to je velikokrat  ne obrodi uspeha. V človeški naravi je, da tesnobo, strah, skrb delimo z drugimi, saj se želimo s tem zaščititi. Skupno soočanje s skrbmi je namreč varnejše, v skupini smo močnejši in si lažje nabiramo dobrih izkušenj. Zato tudi zdravljenje anksioznih motenj najbolje poteka v dialogu z drugim ali v skupini, v dobri socialni mreži. Drug od drugega se učimo, česa se je potrebno bati, kako se zaščititi in kaj je dovolj varno.

ANKSIOZNE MOTNJE SE ZDRAVIJO Z ZDRAVILI (ANTIDEPRESIVI) IN Z RAZLIČNIMI DEJAVNOSTMI, KI OMOGOČAJO UČENJE NOVIH IZKUŠENJ TER IZBOLJŠUJEJO TELESNO IN DUŠEVNO PRIPRAVLJENOST.

 

ANTIDEPRESIVI

Dolgotrajnejše in zelo izražene anksiozne motnje se zdravi z antidepresivi. Njihov polni učinek pa se razvije šele po treh do šestih tednih jemanja. Zdravila bodo spodbudila možgane, zato oseba občuti več moči in poguma, lažje se sprosti in zmanjšala se bo tesnoba. Tesnobo je z zdravili lažje nadzorovati, zato so zelo pomembna v začetku zdravljenja.

Povečan pogum in moč sta nujna za soočanje s tesnobo. Oseba se hitreje »spravi k sebi« po soočanju s tesnobo ali neprijetno okoliščino. Hitrejša sprostitev omogoči telesu, da se hitreje obnovi in zato je oseba manj utrujena. V naslednjo situacijo gre oseba zato bolj sproščena, z manj strahu in tesnobe. Sčasoma si nabere veliko pozitivnih izkušenj in si tudi bolj zaupa.

Zdravila delujejo le, če jih oseba jemlje redno, vztrajno in dovolj dolgo. Prav tako pa mora vztrajati pri različnih dejavnostih, ki jo sproščajo. Zdravila ne rešijo naših življenjskih težav, zvečajo pa moč in pogum, da se jih bolj učinkovito lotimo.

POMIRJEVALA IN USPAVALA

Pomirjevala in uspavala iz skupine benzodiazepinov takoj zmanjšajo tesnobo. Učinkujejo zelo podobno kot alkohol. Njihov učinek je kratkotrajen. Z njimi si velja pomagati samo krajši čas, saj povzročajo hudo odvisnost. Benzodiazepini so se pred leti veliko predpisovali, zdaj pa je njihovo predpisovanje omejeno prav zaradi povzročanja odvisnosti. Nekatere osebe jih na začetku zdravljenja vseeno potrebujejo. Priporočljivo jih je jemati čim krajši čas, nikoli pa dlje kot štiri tedne.

 

 

 

 

KOGNITIVNO VEDENJSKA PSIHOTERAPIJA

Kognitivno vedenjska psihoterapija je posebna modaliteta psihoterapije in je zelo učinkovita pri obvladovanju anksioznih motenj. Človek se nauči prepoznavati ter razumeti simptome in znake anksiozne motnje in pripravi se na soočanje. Samo pogovor brez soočanja ne prinese izboljšanja.

SVETOVANJE

Pomaga pri razumevanju motnje in korakih, ki naj jih posameznik izvaja. Samo pogovor in nasvet pa anksiozne motnje ne rešijo.

SPROŠČANJE

Najrazličnejši načini sproščanja pripomorejo k okrevanju. Namen sproščanja je občutek umirjenosti, zmanjšanje mišične napetosti, nižji krvni pritisk, nižji srčni utrip, znižanje izločanja hormonov, ki povzročajo odziv v obliki boja ali bega, zmanjšano potenje, počasnejše dihanje, boljše spanje.

IZBOLJŠEVANJE TELESNE IN PSIHIČNE PRIPRAVLJENOSTI

Dobra telesna in duševna pripravljenost vsakemu dvigne samozavest in samozaupanje. Tesnoba se zato zmanjša.

BRANJE KNJIG (BIBLIOTERAPIJA)

Na voljo je veliko knjig o premagovanju anksioznih motenj. Temeljijo na kognitivno vedenjski psihoterapiji. Samo branje pa ne pomaga. Brez soočanja z okoliščino, ki sproža lažne alarme, ni mogoče premagati nobene anksiozne motnje.

 

AKUPUNKTURA

Ne zdravi anksioznih motenj, pač pa pomaga pri sproščanju mišic in zato so bolečine manjše. Akupunktura ni učinkovita v akutni fazi zdravljenja anksiozne motnje.